Bebeklerin bağışıklık sistemi düşük olduğu için çeşitli hastalıklar oluşabilir. Özellikle de bebeklerde alerji en fazla rastlanan durumlardan biridir. Bebeklerin bağışıklık sistemine bağlı olarak alerjik reaksiyonlar görülebilir. Önemli olan alerji belirtileri görüldüğü andan itibaren doğru yöntemler ile alerjinin nedeninin bulunmasıdır. Vücutta alerjik reaksiyonlar oluşturan alerjen maddeler tespit edilmelidir. Sonrasında uygun tedavi yöntemi belirlenir.

Bebeklerde Alerji Neden Olur?

bebeklerdealerjinedenolur

Bebeklerin bağışıklık sistemi oldukça hassastır. Bağışıklık sistemi zararsız olan bir maddeyi zararlı olarak görebilir. Böyle bir durumda vücut tepki gösterirken alerjik reaksiyonlar ortaya çıkar. Bebeklerin bağışıklık sisteminde vücuda giren madde tehdit olarak görülür. Bu durumda antikor üretilmesine yol açılır. Antikorlar da tehlikeli olarak algılan madde ile savaşmaya başlar. Ayrıca histamin de salgılanır. Bebeğin vücudunda alerjik reaksiyonlara yol açan maddeye alerjen denilmektedir. Bebeklerde dokundukları, soludukları veya yedikleri şeyler alerji geliştirebilir.

 

Bebeklerde Alerji Yapan Yiyecekler Nelerdir?

Bebeklerde bağışıklık sisteminin bazı yiyeceklere karşı aşırı tepki vermesi ile alerji oluşur. Bebeklerde yoğunlukla inek sütünden dolayı alerji oluşabilir. Ayrıca kabuklu ağaç yemişleri de bebeklerde alerji meydana getirebilir. Badem, Antep fıstığı, kaju fıstık ve ceviz gibi kuruyemişler bebeklerde alerji oluşturabilir. Özellikle yer fıstığı ve kabuklu deniz ürünleri de bebeklerde alerji yapan yiyecekler arasında yer alır. Bebekler buğday, soya ve balık tükettikleri takdirde vücutları aşırı tepki vererek alerji yapabilir.

 

Bebeklerde Alerji Belirtileri Nelerdir?

bebeklerdealerjibelirtileri

Günümüzde bebeklerde alerji belirtileri çok fazla çeşitlilik göstermektedir. Bu nedenle bebeklerde alerji belirtileri şu şekilde sıralanabilir;

 

Bebeklerde Alerji Nasıl Geçer?

bebeklerdealerjinasilgecer

Bebeklerde özellikle çok sık görülen besin alerjisinin geçmesi için öncelikle besinin ne olduğu bilinmelidir. Bebeklerde alerjiye neden olan besinler tespit edilmeli ve alerjen besinleri tüketmeleri engellenmelidir. Özellikle anne sütü ile beslenen bebekler için annenin tükettiği gıdalar da çok önem taşımaktadır. Anne sütü ile beslenen bebeklerde annenin tükettiği her gıda bebeğe de geçer. O nedenle gıda alerjisi olan bebekler için annenin diyet listesi düzenlenir. Bebeklerde deterjan ve temizleyiciler de alerji oluşturabilir. Bebek kıyafetleri katkısız ve kokusuz deterjanlar ile temizlenmelidir. Bebeklerde polen gibi alerjenler mevsimsel alerjilere neden olabilir.

Genellikle bebeklerde alerji belirtileri görüldüğü andan itibaren mutlaka hekime gitmek gerekir. Alerji uzmanı tarafından alerjinin nedeni tespit edilir. Alerjik reaksiyona neden olan alerjen tespit edilir. Bebekler gözlem altında tutulur ve bebeğin neye alerjisi olduğu belirlenir. Bebeklerde kan testi ve eliminasyon diyeti sayesinde de alerjen tespit edilir. Bebeğin durumuna ve uygun koşullara göre tedavi yöntemi belirlenir. Alerji uzmanı tarafından bebeğe uygulanacak olan tedavi, alerji seviyesine göre belirlenir. Her bebeğin yaşına, sağlık durumuna ve alerjenine göre tedavi yöntemi belirlenir. O nedenle bebeğin tedavisi de belirlenen kriterlere göre ilerler.

 

Bebeklerde Alerji Testi Ne Zaman Yaptırılmalıdır?

Bebeklerde alerji testleri yapılarak bebeğin nelere alerjisi olduğu belirlenir. Kan örnekleri ya da cilt üzerine alerji damlaları damlatılarak alerji testi yapılır. Doğumdan itibaren bebeklere her iki test de yapılabilir. Bebeklerde ise 3 aylık olunmasından itibaren alerji testinin doğruluğu artar. Besin alerjisi testi erken yaşlarda yapılabilir. Bebeklerde alerji testi doğru zamanda yapılmalıdır.

Bu konuda akıllarında soruları olan anne ve babalar, tecrübeli çocuk doktoru Hayim Baruh’a online danışmanlık hizmeti ile danışabilirler.

İlginizi Çekebilir: Bebeklerde İsilik Nasıl Geçer? Anne ve Babalar Dikkat!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir