Vücuttaki doğal florada çok sayıda bakteri ve mantar türü belirli bir denge içinde bulunmaktadır. Vücudun florasındaki bu dengenin bozulmaması halinde hastalıklar meydana çıkmaz. Herhangi bir sebep ile floradaki dengenin bozulmasıyla bakteri ve mantar türleri galibiyet kazanır ve sayıları hızla artmaya başlar. Çeşitli hastalıklar bu şekilde ortaya çıkar ve bu hastalıklardan biri de mantar hastalıklarından biri olan bebeklerde pamukçuk hastalığıdır. Yeni doğan bebeklerde çok sık rastlanan bir hastalıktır.

Pamukçuk Nedir?

bebeklerdepamukcuk

Yeni doğan bebeklerde çoğunlukla rastlanan pamukçuk hastalığının bu kadar sık görülmesi ile aileler pamukçuk nedir gibi soruları sorarak, cevap aramaya başlıyorlar. Pamukçuk ağızda ya da dil yüzeyinde meydana gelen bir mantar enfeksiyonudur. Bebeklerde çok sık görülen pamukçuk hastalığı dilin üst yüzeyinde ve yanakların iç yüzeyinde beyaz renkli olan tabakalanmayla kendini belli etmektedir. Hafif şiddette olan bir hastalık olması nedeni ile ciddi komplikasyonlar ortaya çıkmaz.

Bebeklerde Pamukçuk Neden Oluşur?

Bebeklerde pamukçuk nedir ve neden oluşur gibi sorular aileler tarafından çok merak edilmektedir. Bebeklerde pamukçuk oluşmasının bazı sebepleri vardır. Annenin hamilelik sırasında, doğumdan kısa bir zaman önce veya doğum sırasında vajinal mantar enfeksiyonu geçirmiş olması ve normal doğum yapan annelerin bebeklerinde pamukçuk oluşum ihtimali yüksektir. Enfeksiyon doğum sırasında anneden bebeğe geçebilmektedir.

Bunun dışında annenin antibiyotik kullanımı fazlaysa doğumdan sonra bebek antibiyotik almışsa pamukçuk oluşabilir. Annenin aşırı şekilde tatlı tüketmesi veya şeker hastası olması neden olabilir. Bebeği anne sütü ile besleyen annenin meme ucu temiz değilse pamukçuk oluşabilir. Anne, meme başını bir miktar anne sütü ile temizlemelidir. Biberon ile bebek besleniyorsa biberonun ucunun temiz olması gerekir ve biberonun uçları belirli aralıklarla sıcak su ile temizlenmelidir.

Bebeklerde Pamukçuk Nasıl Geçer?

bebeklerdepamukcuknasilgecer

Hekim, pamukçuk teşhisi koyduğu takdirde, beslenmeden önce verilmesi için ağız damlası önermiş olabilir. Çocuk iki yaşından büyük ise ağız pastili verilmiş olabilir. Emziren bir anne için en önemli nokta meme başını temiz tutmaktır. Meme başını anne sütü ile temizlemek gerekir. Anne sütü içerik açısından birçok bağışıklık güçlendirici, antifungal, antimikrobiyal, antibiyotik özellikte madde içerir. Temiz olan bir bez ile bebeğin ağız içi silinebilir. Anne sütü dışında bebekler ve çocuklar ek gıda alıyorlarsa çorba gibi kolay yutulabilir gıdalar verilmelidir. Bebekte isteksizlik veya yutma güçlüğü oluşabildiği için mutlaka kolay yutulabilecek gıdalarla beslenmelidir. Kesinlikle şekerli yiyecekler verilmemelidir.

​​​​​​​

Hayim Baruh, tecrübeli bir çocuk doktoru olarak, bebeklere, çocuklara ve ailelerine hizmet vermektedir. Web sitemizde yayınlamış olduğumuz bu yazı tedavi amaçlı değil yalnızca ailelere danışmanlık vermek amaçlanarak yazılmıştır. Daha detaylı bir danışmanlık almak için aileler online randevu oluşturabilirler.

İlginizi Çekebilir: Bebeklerde Diş Çıkarma Belirtileri Nelerdir? Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir