Anne baba için çocuklarının sağlıklı gelişimi çok önemlidir. Hem fiziksel hem ruhsal yönden sağlıklı bir birey yetiştirmek ebeveynlerin önceliğini teşkil etmektedir. Çocukların sıklıkla yaşadıkları bir sağlık sorunu da baş dönmeleridir. Anne babaları endişelendiren bu durumun sebeplerinin, seyrinin ve tedavi yöntemlerinin bilinmesi gerekmektedir.

Çocuklarda Baş Dönmesi Neden Olur?

cocuklardabasagrisinedenolur

Yetişkinlerden farklı olarak çocukların sağlık sorunlarının tespiti, teşhisi ve tedavisi ayrı bir uzmanlık gerektirir. Bu nedenle tıpta çocuk hekimliği ayrı bir dal olarak düzenlenmiştir. Çocukların sağlıkları ile ilgili olarak karşılaşılan sorunların en başında baş dönmeleri yer almaktadır.

Pek çok anne babanın yakından bildiği çocuklarda baş dönmesi şikayeti asla hafife alınmamalıdır. Baş dönmesi şikayeti olan çocuk derhal en yakın hekime ya da sağlık kuruluşuna yönlendirilmelidir. Çocuklarda baş dönmesinin farklı sebepleri vardır. Bu sebepler:

 

Çocuklarda Baş Dönmesi Nasıl Tedavi Edilir?

Çocuklarda baş dönmesinin tedavi edilebilmesi için önce doğru teşhis konulması elzemdir. Teşhis konulduktan sonra çocukların baş dönmesi genellikle ilaçlarla tedavi edilmektedir. Bunun yanında fizik tedavi de uygulandığı görülmektedir. Bazı vakalarda rehabilitasyon egzersizleri yeterli olmaktayken çok ender de olsa ameliyatlar da yapılabilmektedir.

 

Çocuklarda Baş Dönmesi Neyin Belirtisi Olabilir?

cocuklardabasdonmesineyinbelirtisi

Baş dönmesi şikayeti olan çocukların anne babalarının hemen paniğe kapılmalarına gerek yoktur. Çünkü baş dönmesi tıpkı yetişkinlerde olduğu gibi çocuklar arasında da yaygındır. Burada önemli olan doğru teşhis konulabilmesi bakımından çocuğun şikayetinin tam olarak öğrenilmesidir. Çocuklarda baş dönmesinin ne şekilde seyrettiğini anlamak, sebebini tespit etmek, bu ağrıların olası bazı hastalıkların belirtisi olup olmadığının anlaşılması bakımından önemlidir. Çocuklarda baş dönmesi farklı hastalıkların belirtisi olabilmektedir. Bunlara bazı örnekler şöyledir:

 

 

Çocuğunuzla ilgili aklınızdaki soruları online randevu alarak, deneyimli çocuk doktoru Hayim Baruh’a gönül rahatlığıyla danışabilirsiniz.

 

İlginizi Çekebilir: Çocuklarda Şeker Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir