Anne sütü bebeğin gelişimi için oldukça önemlidir. Bebeğin optimal büyüme ve gelişimi için gerekli olan enerji, sıvı ve besin öğelerini içeren; biyoyararlılığı oldukça yüksek, sindirimi kolay olan doğal bir besindir. Bu yazımızda bebeklerde ek gıdaya ne zaman başlanmalı, süreç nasıl ilerlemeli? sorularını cevaplandıracağız.

Bebeklerde Ek Gıdaya Ne Zaman Başlanmalıdır?

bebeklerdeekgidayanezamanbaslanmali

Bir bebeğin anne sütü ile beslenmesi bebeğin sağlığı, bağışıklık sistemi, gelişimi, psikolojisi ve aile için sosyoekonomik anlamda faydaları bulunur. Anne sütü içeriğinde bebeğin ihtiyacına uygun miktarda enerji, protein, laktoz, elzem yağ asitleri, EPA, DHA, oligosakkaritler, vitaminler ve mineraller bulunur. Anne sütü içeriğinde aynı zamanda bebeğin büyümesini ve gelişmesini sağlayacak olan bazı hormonlar bulunur. Bütün bilgiler ışığında anne sütünün bir bebek için temel besin kaynağı olduğu anlaşılmaktadır.

Dünya sağlık örgütü bebeğin ilk 6 ayında yalnızca anne sütü almasını önermektedir. 6 aylık bebeklerde ek gıda almaya başlanabilir.

6 Aylık Bebeklerde Ek Gıda

6. ayda ek gıdalara başlanmasıyla beraber bebek emzirilmeye devam edilmelidir. Ek gıdaya geçilmesi bebeğin daha iyi büyümesine yardımcı olacaktır. Fakat anne sütü ile beslenme iki yaşına kadar devam etmelidir. 6. aya girildiğinde bebeğin büyümesi hız kazanır ve anne sütü bebeğin besin ihtiyacını karşılayamamaya başlar. Ek gıdalar ile bebeğin beslenmesinin tamamlanması gerekir. 6. ayda tek başına anne sütü özellikle; enerji, protein, demir, çinko ve bir takım vitaminler açısından yetersiz kalır.

Doğum ile birlikte bebeğin demir ve çinko depoları dolmuştur fakat artık 6. ayda bu depolar tükenir. 6. aya girildiğinde aynı zamanda bebeğin ısırma ve çiğneme becerisinin oluşması gerekir. Farklı tatlara bebeğin bu ay içinde alışmaması ilerdeki dönemlerde bebeğin birçok besini reddetmesine neden olabilir. 6. ayda bebeklerin dişleri çıkmaya başlar ve dillerini kontrol edebilirler. 6. aydan önce ek gıdaya geçmek tavsiye edilmezken 6. ayda ek gıdaya geçiş sağlanmalıdır.

7 aylık Bebeklerde Ek Gıda

7aylikbebeklerdeekgida

6 ayı dolduran bebeklerde ek gıda süreci başlamış olmalıdır. 7. aya geçildiğinde bebeklerde anne sütüne ek olarak yumuşak olan, püre kıvamlı besinler ve sıvı olan besinler tüketilmeye başlanmış olur. Bebek artık kaşıktan pasif olarak da olsa besini alabilir hale gelmiş ve besini dili ile yutağa kadar gönderebilecek gelişimi sağlamıştır. Bebek bu dönemde ağzını açar, fincandan içebilir, ağızda besini dolaştırabilir ve besini çiğneme hareketini gerçekleştirmeye başlayabilir. 7 aylık olan bebeklerde anne sütü hala temel beslenme unsurudur.

Bebeklerinizin ek gıdaya geçiş süreci ve sağlıklı gelişimi hakkında aklınızdaki tüm soruları online danışmak hizmeti ile Dr. Hayim Baruh’a danışabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Bebeklerde Alerji Nasıl Anlaşılır? Bebeğinizi Koruyun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir