Mevsim geçişlerinde ve kış aylarında bebek hassasiyeti ile gribal rahatsızlıklar yaşanmaktadır. Bünyesi düşük olan bebekler özellikle kış aylarında daha hassas olmaktadır. Bu aylarda yaşanılan bazı belirtiler gribe benzemektedir. Bebeklerde grip belirtileri arasında ateş, burun akıntısı ve kesik öksürükler ilk sırada yer almaktadır. Bebeğin huysuz tavırlar sergilemesi de bir rahatsızlığı olduğunun belirtileri arasındadır. Soğuk algınlığı olarak bilinen grip, havaların değişiklik göstermesi ile birlikte bebeklerde sıklıkla rastlanan durumlardan biridir.

Bebeklerde grip tedavisi ilk olarak tanı konulması ile başlanmaktadır. Doktor kontrolünde yapılan tedavi yöntemleri ile kısa sürede bu hastalık ortadan kalkmaktadır. Ev içerisinde bebeği ılık su ile yıkamak bebeğin rahatlaması ve öksürük, ateş gibi sıkıntıların ortadan kalkması için oldukça önemlidir. Bebeklerde grip belirtileri olarak kulak ağrısı da gelmektedir. Kulak ağrısı bebeğin devamlı olarak ağlaması ve huzursuz olmasına neden olur. İlk olarak ateş çıkması ile başlayan bu hastalık ileri seviyelerde farklı semptomlar göstererek bebeğin huzursuzluğunu katlamaktadır.

Bebeklerde Grip Belirtileri Nelerdir?

Bebeklerin yaşadıkları hastalıklardan biri olan grip ve soğuk algınlığı benzer belirtiler göstermektedir. Grip genel olarak soğuk algınlığından daha ağır belirtiler ortaya çıkarmaktadır. Kulak ağrısı, yoğun öksürük, yüksek ateş, bebeğin devamlı olarak ağlaması ve huzursuz davranması bebeklerde grip belirtilerinin başında yer almaktadır. Özellikle kış aylarında ve mevsim geçişlerinde dikkat edilmemesinden kaynaklı ortaya çıkan bu durumun erken tedavi edilmesi gerekmektedir. Uzman yardımcı ile pek çok kişi kısa sürede bu hastalığı atlatmaktadır.

Bebeklerde grip belirtileri arasında kas ve kemik ağrıları da ilk sıralarda yer alır. Bebek bu durumu huzursuz tavırları ile yansıtmaktadır. Kas ağrısı, kemik ağrısı ve kulak ağrısı bebeklerde grip belirtilerinin yoğun olduğunu göstermektedir. İshal, mide bulantısı, kusma problemleri de yüksek ateşe bağlı olarak yaşanılan durumlar arasındadır. Burun akıntısı ve tıkanıklık yaşayan bebekler, nefes alma problemlerinden dolayı rahatsız bir durum içerisine girmektedir. İştahı kapanan bebekler hastalık süresinde mama ve anne sütü içmeyi reddeder.

Bebekler Neden Grip Olur?

bebeklernedengripolur

Mevsim geçişlerine bağlı olarak kış aylarında bebeklerin grip ve soğuk algınlığı rahatsızlıklarına yakalanması olası durumlardan biridir. İnce giyinme ve bakteri kaynaklı yaşanılan grip, farklı kişilerden de bebeğe bulaşmaktadır. Bebeklerde neden grip olur sorusunun çeşitli yanıtları bulunmaktadır. Üşütmeye bağlı ve bakteri kaynaklı bebeklerde grip yaşanmaktadır. Yüksek ateş, yorgunluk, halsizlik, bebeğin sürekli olarak ağlaması, iştahının kapanması, burun akıntısı gibi problemler gribin en belirgin özellikleri arasında yer almaktadır.

Bebeklerde Grip Nasıl Tedavi Edilir? Dikkat Edilmesi Gerekilenler Nelerdir?

bebeklerdegripnasiltedaviedilir

Bebeklerde grip belirtileri her bebekte ayrı şekilde ortaya çıkmaktadır. Grip olan bebeklerin ilk olarak uzman doktor tarafından kontrol edilmesi gerekmektedir. Koyulan tanı ve virüsün çeşidi öğrenildikten sonra tedavi yöntemlerine gidilmektedir. Bebeklerde grip hastalığının yaşanmaması için bakteri ve virüs ortamlarından bebeği uzak tutmak gerekmektedir. Bebeğin kış aylarında ve mevsim geçişlerinde tedbirli kıyafetler giymesi de üşütmeye bağlı soğuk algınlığı ve gribi önlemektedir.

 

32 yıllık çocuk doktoru deneyimi olan Hayim Baruh, online randevu sistemi ile anne ve babalara hizmet vermektedir. Site içerisinde randevu alan kişiler, online olarak çocukları hakkında çeşitli sorular sorarak bilgi edinebilirler.

 

İlginizi Çekebilir: Bebeklerde Alerji Nasıl Anlaşılır? Bebeğinizi Koruyun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir