Bebeklerde hıçkırık çok sık rastlanan ve endişe edilmemesi gereken bir durumdur. Bebeklerde hıçkırık, midenin hızlı büyümesi sonucunda hıçkırığa neden olan sinirin uyarılması ile oluşur. Yeni doğan bebeklerde en çok hıçkırığın görüldüğü zaman dilimi beslenmeden sonrasıdır. Aynı zamanda bebeğin gazının iyi çıkarılmaması, hava yutması, heyecanlanma ve ani sıcaklık değişikliklerinden kaynaklanabilir.

Bebeklerde Hıçkırık Nedir?

Bebeklerde hıçkırık bebeklerin akciğerlerinin gelişmesi ile ortaya çıkar. Hıçkırık, her yaş grubunda insanda zaman zaman görülebilen bir diyafram kasılmasıdır. Sağlık açısından bebeklerin hıçkırması çok doğaldır. Bebeklerin hıçkırması, sindirim sisteminin sağlıklı bir şekilde çalıştığını gösterir. Ama bu durum sık ve yoğun yaşandığı zaman belli başlı bazı çözüm yöntemleri değerlendirilir.

Bebeklerde Hıçkırık Neden Olur?

bebeklerdehickiriknedenolur

Bebeklerde hıçkırık, akciğerlerin gelişmesi ile birlikte görülür. Göğüs kafesi ve karın boşluğunda ortaya çıkan diyafram kasılmaları gebeliğin 6. ayında başlasa da doğum sonrasına kasılmalar devam eder. Yeni doğan bebeklerde hıçkırık, ilk birkaç ay çok daha fazla bir şekilde sürebilir. Hıçkırık da tıpkı hapşırma ve öksürük gibi kontrol edilemeyen bir reflekstir. Bebeklerde hıçkırık daha çok beslenmeden sonra görülür.

Beslenme sırasında midede sıkışan hava soncunda hıçkırık oluşabilir. Yeni doğan bebeklerde görülen hıçkırıkların büyük bir kısmı da çoğunlukla beslenmeden sonra ortaya çıkar. Yanlış zamanda nefes alma, hızlı doyma, bebeklerde hıçkırığı tetikliyor. Aslında ebeveynlerin düşündüğü gibi hıçkırık, bebekleri rahatsız etmez. Bebeklerde görülen hıçkırık, ortalama olarak 7 dakikaya kadar devam eder. Bebek doyduktan sonra başlayan hıçkırık, bebeğin yediklerini sindirdiğini gösterir. Bebeklerde hıçkırığı tetikleyen diğer etkenler şunlardır:

-Oda sıcaklığının aniden değişmesi,

-Annenin tükettiği besinler,

-Bebeğin biraz fazla emmiş olması,

-Beslenme sırasında bebeğin hava yutması gibi nedenlerdir.

 

Bebeklerde Hıçkırık Nasıl Geçer?

bebeklerdehickiriknasilgecer

Bebeklerde hıçkırık doğal bir reflekstir. Bebeklerin ve yeni doğanların nefes alışverişleri düzensizdir. Buna bir de hıçkırık eklendiği zaman kısa süreli de olsa bebeğin nefes alması zorlaşabilir. Kısa süreli hıçkırıklarda bu durum ile bebek kendisi mücadele edebilir. Ama hıçkırık ortalama olarak 4 dakikadan uzun sürmesi durumunda bebekler bu durumdan rahatsız olabilir. Kısa süreli hıçkırıklar ise, basit birkaç uygulama sonucunda ortadan kalkar. Çözüm ararken bebeğin hıçkırıkları düzenli bir şekilde takip edilebilir.

Hıçkırığın ne kadar zamanda bir tekrarladığı ve ne kadar süre devam ettiği gibi veriler bir kenara not edilmelidir. Beslenme sırasında ya da sonrasında hıçkırık tekrarlanıyorsa bebeğin beslenme sırasındaki pozisyonu değiştirilebilir. Beslenme zamanı ve şekli kadar bebeğin beslenme pozisyonu da oldukça önemlidir. Beslenme sonrasında bebeğin gazının çıkarmak sorunun giderilmesinde etkili olur. Hıçkırık sırasında bebeğin emziğini emmesi de sorunu çözebilir. Çünkü emme duygusu bebeklerin sakinleşmesini sağlar.

Sakinleşme ile birlikte diyaframda bir gevşeme olur ve hıçkırık kısa süre içinde durur. Ortam değişikliği de genellikle bebeklerin sakinleşmesini sağladığı için bir çözüm olarak görülebilir. Bebeğin beslenmesinden sonra yaklaşık 20 dakika kadar bebeği dik pozisyonda tutarak, sırtını sıvazlamak hıçkırığın geçirilmesini sağlar. Bazen hıçkırığa, kusma gibi durumlar da eşlik ediyor. Bu gibi bir durumda ise, bir uzmandan yardım almakta yarar vardır. Aklınıza takılan tüm soruları ise, 32 yıllık deneyime sahip olan çocuk doktoru Hayim Baruh’a  online danışmanlık hizmeti ile yöneltebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Yeni Doğan Bebek Bakımı Nasıl Olur? Önemli Püf Noktalar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir