Öksürük; balgam, mukus ve boğazınızdaki ve solunum yollarındaki toz gibi tahriş edici maddeleri temizlemek için tasarlanmış bir refleks hareketidir. Çocuklar, bir şeyi yanlış yutmaktan göğüs enfeksiyonu geçirmeye kadar birçok farklı nedenden ötürü öksürebilir. Öksürük genellikle ciddi bir şeyin işareti değildir, ancak öksürüğü nasıl tedavi edeceğinizi ve ne zaman yardım almanız gerektiğini bilmek önemlidir.

Çocuklarda Öksürük Neden Olur?

cocuklardaoksuruknedenolur

Çocuklarda öksürük, çok çeşitli farklı koşullardan kaynaklanabilen çok yaygın bir semptomdur. Öksürüğün en olası nedeni solunum yolu enfeksiyonu, soğuk algınlığı veya griptir. Bazen öksürük, pnömoni gibi daha ciddi bir göğüs enfeksiyonunun belirtisi olabilir. Enfeksiyon, çocuğunuzun ciğerlerinde mukus birikmesine neden olur. Bunu öksürük ile atmaya çalışır.

Burun ve boğaz enfeksiyonları da boğazdan akan ve öksürüğe neden olan mukus üretebilir. Öksürük, sigara dumanı gibi tahriş edici bir madde veya polen gibi bir alerjen gibi çevredeki bir şeye tepki de olabilir. Bazı öksürük türlerinin çocuklarda yetişkinlere kıyasla görülme olasılığı daha yüksektir. Bronşiolit, öksürüğe neden olan hafif bir solunum yolu enfeksiyonudur.

Krup genellikle altı ay ile üç yaş arasında ortaya çıkar. Çocuğunuz nefes aldığında hırlayan bir öksürüğe ve stridor olarak bilinen sert bir sese neden olur. Boğmaca, çocuğunuz nefes alırken boğmaca sesine neden olan yoğun bir öksürük nöbetidir ve doğumdan sonra kusmaya neden olacak kadar şiddetli olabilir.

Çocuklarda Öksürük Nasıl Geçer?

cocuklardaokusuruknasilgecer

Çocuklarda öksürük, ıslak ise enfekte mukusun dışarı akması gerektiği için onu bastırmak gerekmez. Fakat kuru öksürük yorucu ve tahriş edicidir. Kuru ve ıslak öksürüğü azaltacak bazı yaygın gıdalar, şifalı otlar veya ev ilaçları kullanabilirsiniz. Fakat bunları bir doktora danışmadan kullanmayınız. Öncelikle çocuğunuzun bol sıvı tüketmesini sağlamalısınız. Gün içerisinde en az 2, en fazla 4 litre su içmesini sağlayın.

Çocuklarda Öksürüğe İyi Gelen Yöntemler

oksurugeiyigelecekyontemler

Ham bal, özellikle solunum şikayetlerinde iyileştirici özellikleri açısından çok yönlüdür. Öksürüğün yoğunluğunu ve süresini azaltmaya yardımcı olabilecek anti bakteriyel, antiviral, antifungal ve antienflamatuar özelliklere sahiptir. Daha iyi sonuçlar için, iki yemek kaşığı bal ve iki yemek kaşığı taze limon suyu ve yeterli su ile karıştırarak çocuğunuza içirebilirsiniz.

Limon zengin bir C vitamini ve antioksidan kaynağıdır. Bağışıklığı artırmaya yardımcı olur ve ayrıca DNA onarımı ve serotonin üretimi için de gereklidir. Ilık su veya çay ile taze sıkılmış bir limon boğaz ağrısını ve öksürüğü yatıştırmanıza yardımcı olacaktır.

Taze nar suyu, anti bakteriyel ve antienflamatuar özelliklerle doludur. Virüslerle savaşmaya ve soğuk algınlığı süresini %40’a kadar azaltmaya yardımcı olan flavonoid antioksidanlar içerir.

Ananas güçlü bir öksürük engelleyicidir ve çocuklar tarafından sevilen bir yiyecektir. Bromelain, ananasta bulunan, iltihap önleyici ve mukolitik (mukusun parçalanması) özelliklere sahip bir enzimdir. Bromelainin bu iki özelliği, ananası öksürüğü hafifletmeye yardımcı olmak için mükemmel bir yiyecek yapar.

 

Çocuklarımız söz konusu olduğunda hastalıklardan daha fazla endişe duyarız. Öksürüğün geçmesini sağlamak için önce neden olan etkeni bulmak oldukça önemlidir. Bu hususta deneyimli çocuk doktoru Hayim Baruh siz ebeveynlere online danışmanlık hizmeti ile destek vermektedir.

 

İlginizi Çekebilir: Çocuklarda Baş Dönmesi Neden Olur? En Önemli Detaylar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir